PRZYJMIEMY NOWE OSOBY!

Znajdujesz się na blogu, który w całości poświęcony jest pięknemu azjatyckiemu krajowi - Korei Południowej. Jeśli interesujesz się tym krajem oraz muzyką, jaką się w nim tworzy - jesteś we właściwym miejscu.

Jeżeli zauważyłeś, że jakiś teledysk nie został dodany lub w jakiejś dyskografii są braki - napisz nam o tym w PRZYPOMINAJCE, a my postaramy się jak najszybciej to poprawić. Zanim jednak napiszesz - sprawdź, czy dany klip nie jest już dodany w zakładce JAPOŃSKIE TELEDYSKI, którą znajdziesz tuż pod zdjęciem zespołu.

środa, 7 września 2016

Programy rozrywkowe

Ważnym elementem koreańskiego przemysłu muzycznego są programy rozrywkowe. To właśnie tutaj można 'bliżej' poznać swoich ulubionych idoli, skoro tej możliwości nie dają emitowane w telewizji występy na żywo. Kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund backstage'u to dla fanów często za mało. Ich potrzeby w stosunku do przebywania z ukochanym zespołem nie zostaną przecież zaspokojone przez taki ułamek czasu antenowego - w tej sytuacji nie pozostaje nic innego, niż właśnie programy rozrywkowe.  Mają one różnorodną formę i oprócz piosenkarzy tzw. głównego nurtu zapraszajani są do nich również aktorzy, sportowcy, komicy... czyli, ogólnie rzecz biorąc, osoby o mniej lub bardziej publicznym wizerunku. Każdy znajdzie w tej gromadce coś dla siebie.

Skupmy się jednak na uczestnictwie idoli w nagraniach tego typu. Skoro wiemy, jak bardzo napięty jest grafik członków popularnych zespołów, po co oni w ogóle wciąż biegają do tych wszystkich programów? Chodzi oczywiście o pieniądze (co chyba nikogo naprawdę nie zaskakuje). Pojawienie się na wizji to doskonała okazja, aby promować nowy album i ewentualnie trafić do szerszego grona odbiorców. Koreańczycy są bardzo nieprzewidywalni, jeżeli chodzi o to, kogo obdarzą sympatią - raz ich serca zmiękną w obliczu dziewczyn potykających się na mokrej scenie, a inne zespoły w tym samym czasie będą bezskutecznie czekać na swoje pięć minut. Może właśnie wystąpienie w jednym z programów rozrywkowych okaże się trampoliną do sukcesu?

Oczywiście, trzeba uważać, co mówi się przed kamerami. Z powodu niewłaściwego zachowania lub wypowiedzi idoli wybuchały już skandale, niektóre bardziej absurdalne niż inne - a jednak to nie jest to, co odbiorcy lubią najbardziej. Fanów należy, mimo wszystko, utrzymywać w swojego rodzaju kolorowej iluzji idealności -więc nawet jeżeli traficie na jakieś telewizyjne nagranie lub jego fragment, nie wierzcie bez zawahania w każde słowo waszych ulubieńców. K-pop to jednak i pomimo wszystko przede wszystkim biznes, i to taki, na którym zarabia się duże pieniądze.

Niemniej, owe programy dostarczają - zgodnie z nazwą - rozrywki. Zobaczymy w nich więc różne zabawne sytuacje i zadania, z którymi idole będą musieli sobie poradzić ku ogólnej uciesze widzów i zazwyczaj też prowadzących. Nawet, jeżeli rozmowa nagle zejdzie na poważniejsze tematy, możemy być pewni, że niedługo znów wróci na beztroskie tony. Zostaniemy też potraktowani klasyczną dawką tego, co koreańska telewizja najwyraźniej kocha, czyli wzruszeń. Będzie trochę wyciskania łez, trochę napięcia, dowcipy o różnym stopniu świeżości; w zasadzie to niewiele różni się od tego, co znamy z naszego rodzimego show-biznesu. Może tylko skala jest trochę większa...


Gag Concert
Stacja telewizyjna: KBS 2TV, KBS World TV
Początek emisji: 4 września 1999
Prowadzący: ---

Kiedy zaczęto emisję Gag Concert, miałam jakoś tak mocno niewiele lat i nie myślałam zapewne o niczym - a już na pewno nie o tym, że za nieco ponad dekadę zainteresuję się k-popem, a po drodze natknę się gdzieś właśnie na ten program... niemniej, oto najdłużej emitowany program rozrywkowy w historii koreańskiej telewizji! Jego formuła jest niezmienna od roku 1999, a na każdy odcinek składa się kilkanaście skeczy prezentowanych przez komików oraz różne kabarety. Okazyjnie na scenie pojawiają się również aktorzy i piosenkarze - i, co może być zaskakujące, nie tylko koreańskiego pochodzenia (w programie wystąpiła m.in. Miranda Kerr).

Gag Concert emitowany jest z angielskimi napisami na stacji KBS World TV, którą można oglądać także w naszym kraju.



Happy Together
Stacja telewizyjna: KBS
Początek emisji: 8 listopada 2001
Prowadzący: zmieniają się okresowo

To nie tylko jeden z najdłużej emitowanych bez przerwy programów rozrywkowych w Korei - jest również zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych. Niemalże od samego początku istnienia Happy Together cieszy się niegasnącym zainteresowaniem ze strony odbiorców, a wyniki oglądalności każdego odcinka plasują się na pułapie od 10 do 25 procent.
Ten program to - w wielkim skrócie - dość generyczny talk-show, w którym zaproszeni goście zmagają się również z różnego rodzaju zadaniami. W pierwszym sezonie było to m.in. odtwarzanie scenek z seriali w zabawny sposób, a obecnie jeden z segmentów polega na tym, aby nie roześmiać się w czasie gdy prowadzący mówią w satyryczny sposób (a w dodatku dialektem). Pomiędzy tymi wyzwaniami nie brakuje oczywiście rozmów na różne tematy (te poważne i te ciut mniej), a wszystko utrzymywane jest w lekkiej, komicznej atmosferze. 



Inifinite Challenge
Stacja telewizyjna: MBC
Początek emisji: 23 kwietnia 2005
Prowadzący: Park Myeon Su, Jeong Jun Ha, Haha, Hwang Kwang Hee

Ten program o tak niepozornym logo jest w rzeczywistości niesamowicie popularny w Korei - każdego roku od momentu emisji zdobywa mnóstwo nagród na różnych galach i rozdaniach. Infinite Challenge szczyci się tym, że jest w znacznej części niezależne od scenariusza, a na każdy odcinek w dużym stopniu składają się spontaniczne wypowiedzi i zachowania uczestników. Rdzeniem programu są natomiast, jak wskazuje sama nazwa, wyzwania rozmaitego kalibru - a są one zazwyczaj niemożliwe do wykonania, absurdalne - a jeżeli nie, to na pewno co najmniej zabawne. Dużą rolę w rozbawianiu widzów odgrywają prowadzący, a także odpowiedni dobór zaproszonych gości.



2 Days & 1 Night
Stacja telewizyjna: KBS2
Początek emisji: 5 sierpnia 2005
Prowadzący: Kim Jong Min, Cha Tae Hyun, Kim Joo Hyuk, Kim Joon Ho, Defconn, Jung Joon Young

Głównym założeniem programu jest pokazywanie ciekawych miejsc w Korei Południowej, które mogłyby zainteresować widzów i ewentualnych turystów. Ktokolwiek jednak pomyślał, że to kolejna nudna audycja o zabytkach i parkach narodowych - cóż, 2 Days & 1 Night to także swojego rodzaju reality show, więc formuła każdego odcinka urozmaicana jest różnymi zadaniami i misjami, w których uczestnicy biorą udział. Oprócz wycieczek do interesujących części kraju zobaczymy tutaj też gry zespołowe i zabawne wyzwania takie jak, np. zaśpiewanie piosenki na pobudkę lub losowanie, kto i gdzie będzie spał w czasie podróży.

2 Days & 1 Night emitowane jest  z angielskimi napisami na stacji KBS World TV, którą można oglądać także w naszym kraju.



We Got Married
Stacja telewizyjna: MBC
Początek emisji: 16 marca 2008
Prowadzący: ---

Jak powszechnie wiadomo, bycie celebrytą w Korei Południowej i randkowanie nie do końca idzie ze sobą (o ironio) w parze. Przeważająca większość fanów jest jednak w wieku, w którym fascynacja tematami romantycznymi wzrasta w postępie geometrycznym - a czym jest podaż, jeżeli nie odpowiedzią na popyt? 
Formuła tego programu jest prosta. Idole, aktorzy, komicy - innymi słowami, celebryci różnego sortu - łączeni są w pary. Co tydzień muszą wykonywać rozmaite zadania i mówić przed kamerami o swoich odczuciach z tym związanych. Nie ma sensu jednak spodziewać się fajerwerków lub hollywoodzkich romansów rodzących się na wizji; same zadania, jak i interakcje uczestników, są raczej stonowane i często wypadają bardzo niezręcznie. Nie ma się czemu dziwić, skoro np. idole to zazwyczaj młodzi ludzie, którzy w natłoku obowiązków nie mają zbyt wiele czasu na związki. Często jako urozmaicenie w 'We Got Married' pojawiają się np. pozostali członkowie zespołu osoby, która bierze udział w programie; dla niektórych to ważny powód, żeby oglądać ten program!



Running Man
Stacja telewizyjna: SBS
Początek emisji: 11 lipca 2010
Prowadzący: Yoo Jae Suk, Gary, Haha, Ji Suk Jin, Kim Jong Kook, Lee Kwang Soo, Song Ji Hyo

Jest to jeden z najdłużej emitowanych w Korei Południowej programów rozrywkowych. Na początku głównym celem zaproszonych gości (aktorów, piosenkarzy, celebrytów wszelkiego sortu) było wykonywanie misji na otwartym terenie, co umożliwiało im wygranie wyścigu (stąd też nazwa - Running Man, czyli z jęz. angielskiego, "biegnący człowiek", "biegacz"). Z czasem w formie programu pojawiły się też inne gry, jednak jedna zasada pozostała niezmienna - uczestnicy zazwyczaj muszą działać pod presją czasu, często również podzieleni na drużyny. 



Hello Counselor
Stacja telewizyjna: KBS World
Początek emisji: 22 listopada 2010
Prowadzący: Shin Dong Yup, Lee Yeong Ja, Cultwo

Trudno wyobrazić sobie bardziej klasyczny przykład programu typu talk-show; nic dziwnego, skoro głównym założeniem Hello Counselor jest "pomoc w przezwyciężaniu barier komunikacyjnych przez dzielenie się historiami z życia". W myśl tej zasady zaproszeni goście (zazwyczaj zwyczajni ludzie) opowiadają na wizji różne anegdoty - zabawne lub wzruszające, a nawet takie, które swojego czasu przyprawiły ich o poczucie zażenowania. Później widownia głosuje na najlepszą historię, a osoba, która ją przedstawiła, otrzymuje nagrodę. Wbrew pozorom i temu, że często na wizji ujawniane są bardzo dramatyczne przeżycia, całość ma raczej rozrywkową, komediową formę. Do programu zapraszani są również goście specjalni, czyli celebryci - m.in. idole!



Immortal Songs: Singing The Legend
Stacja telewizyjna: KBS
Początek emisji: 4 czerwca 2011 / 12 kwietnia 2012
Obecny prowadzący: Shin Dong Yup

Jeżeli lubicie starszą muzykę, to świetny program właśnie dla was! Popularni piosenkarze wykonują w nim utwory, których często na próżno szukać na youtube - są jednak znane koreańskiemu społeczeństwo jako tak zwane klasyki. Występom na żywo towarzyszą nowoczesne aranżacje i przyciągające uwagę układy taneczne. Na koniec każdego odcinka po zliczeniu głosów widowni wyłaniany jest zwycięzca. To właśnie w tym programie doświadczymy najwięcej wzruszających momentów, ale i świetnych wykonań piosenek, na które być może nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi gdyby nie to, że zaśpiewał je nasz ulubiony zespół...



Weekly Idol
Stacja telewizyjna: MBC Every1
Początek emisji: 23 sierpnia 2011
Prowadzący: Jeong Hyung Don, Defconn

Jest to talk-show, ale bardzo specyficzny - głównie dzięki ekscentrycznym prowadzącym i dość jasno określonej formule. Każdy odcinek składa się z kilku niezmiennych segmentów, w czasie których zaproszeni do programu idole przedstawiają się widowni, wykonują różne zadania (mniej lub bardziej absurdalne) w zamian za rozmaite nagrody lub po prostu rozmawiają na tematy, które jednak zawsze muszą mieć na celu rozbawienie oglądających. Weekly Idol to program o dość luźnej atmosferze - ma raczej komediowy charakter, a prowadzący nie przegapią żadnej okazji do tego, aby uczynić całość jeszcze bardziej komiczną i absurdalną.



Law of The Jungle
Stacja telewizyjna: SBS
Początek emisji: 21 października 2011
Prowadzący: Kim Byung Man

Kto z nas nigdy nie marzył o podróży do egzotycznego kraju? Tanzania, Namibia, Madagaskar... a może Syberia? To ostatnie nie brzmi zbyt zachęcająco? Cóż - przynajmniej podróże kształcą, prawda?
Law of The Jungle to jeden z (moim zdaniem) ciekawszych programów z udziałem celebrytów. Jego formuła to połączenie dokumentu przyrodniczego z klasycznym programem rozrywkowym, okraszone szczyptą dramatyzmu. Uczestnicy odwiedzają dzikie lub ledwie zamieszkałe miejsca na całym świecie, a ich zadaniem jest odnaleźć się i przetrwać w nowej rzeczywistości. Czasami mogą liczyć na pomoc lokalnych plemion, a czasami muszą radzić sobie kompletnie sami, często w bardzo niesprzyjających warunkach. Co kilka odcinków zmieniana jest lokacja oraz uczestnicy z wyjątkiem 'lidera' grupy - czyli Kim Byung Mana.



Saturday Night Live Korea (SNL Korea)
Stacja telewizyjna: tvN
Początek emisji: 3 grudnia 2011
Prowadzący: Shin Dong Yup (oraz okresowi prowadzący)

Koreańska odsłona Saturday Night Live jest bardzo podobna do oryginalnej, amerykańskiej wersji - oczywiście z tą różnicą, że humor i tematyka dostosowana jest do lokalnej publiczności.
Nie każdy jednak interesuje się tym, co oglądają za oceanem - więc pokrótce wyjaśnię, o co w tym wszystkim chodzi, skupiając się jednak na koreańskiej odsłonie programu. Każdy odcinek składa się ze skeczy, gagów i występów, które parodiują wydarzenia z minionego tygodnia ze szczególnym uwzględnieniem tych tematów, które były najbardziej popularne wśród odbiorców mass mediów. Zobaczymy tutaj także krótkie, humorystyczne montaże filmowe oraz rozmaite odniesienia do koreańskiego przemysłu rozrywkowego - wszystko, rzecz jasna, w satyrycznym ujęciu.



I Live Alone
Stacja telewizyjna: MBC
Początek emisji: 22 marca 2013
Prowadzący: Kim Kwang Kyu (oraz okresowi prowadzący)

To kolejny z programów z etykietką Real-Variety; ma to oznaczać, że odcinki nie są prowadzone według konkretnego scenariusza, a w montażu używane są techniki wykorzystywane przy dokumentach. W każdym odcinku pokazywane jest codzienne życie uczestników programu (celebrytów różnego sortu) - a cechą wspólną tych osób jest to, że wszyscy są singlami. Zobaczymy więc ich mieszkania i rutynowe czynności, przez które przechodzą każdego dnia, ich sposoby na spędzenie wolnego popołudnia i inne scenki rodzajowe - wszystko oczywiście w ramach tego, co nagrywani będą chcieli nam pokazać. Aby nie wiało nudą, od czasu do czasu przed kamerą pojawią się również inne sławne osoby - idole, aktorzy, komicy.



The Return of Superman
Stacja telewizyjna: KBS2
Początek emisji: 19 września 2013
Prowadzący: Jung Hye Young

Jeżeli rozczulają was małe dzieci i z uśmiechem oglądacie różnego rodzaju komedie familijne, ten program prawdopodobnie z marszu przypadnie wam do gustu. Koncept przewodni The Return of Superman jest bardzo prosty i może niezbyt odkrywczy, ale z pewnością może dostarczyć mnóstwo rozrywki - co tłumaczy jego dużą popularność w Korei. W tym programie ojcowie muszą zajmować się swoimi dziećmi przez 48 godzin bez pomocy żon, które w tym czasie zażywają zasłużonego odpoczynku. Podczas dwóch dni wykonywane są różne zadanie i obowiązki domowe, a żeby uniknąć rutyny i powtarzalności, tatusiów odwiedzają ich sławni przyjaciele. Formułę programu urozmaicają również komentarze rodziców (oraz, w szczególnych przypadkach, dzieci) na temat bieżących sytuacji zaistniałych w danym odcinku.



King of Mask Singer
Stacja telewizyjna: MBC
Początek emisji: 5 kwietnia 2015
Prowadzący: Kim Sung Joo

Kto powiedział, że w k-popie (i koreańskim przemyśle muzycznym w ogóle) liczy się tylko wygląd? Cóż, na pewno nie twórcy tego programu.
Formuła King of Mask Singer jest bardzo prosta - zaproszeni do programu wokaliści rywalizują ze sobą jeden na jednego w czasie trzech rund. Zwycięzcę wyłania jury, ale również widzowie - i z tego właśnie powodu każdy z wykonawców wchodzących na scenę zakłada maskę, która ma przynieść pewność, że artyści oceniani będą tylko i wyłącznie za umiejętności wokalne. Prawdziwa tożsamość uczestników ujawniana jest w momencie ich eliminacji z programu - a zwycięzca zostaje okrzyknięty mianem 'Masked King' i ma za zadanie zmierzyć się z osobą, która również przeszła etap rywalizacji w parach. Wszystko powtarza się do momentu w którym można wyłonić najlepszego wokalistę - cały ten cykl zajmuje dwa odcinki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy