PRZYJMIEMY NOWE OSOBY!

Znajdujesz się na blogu, który w całości poświęcony jest pięknemu azjatyckiemu krajowi - Korei Południowej. Jeśli interesujesz się tym krajem oraz muzyką, jaką się w nim tworzy - jesteś we właściwym miejscu.

Jeżeli zauważyłeś, że jakiś teledysk nie został dodany lub w jakiejś dyskografii są braki - napisz nam o tym w PRZYPOMINAJCE, a my postaramy się jak najszybciej to poprawić. Zanim jednak napiszesz - sprawdź, czy dany klip nie jest już dodany w zakładce JAPOŃSKIE TELEDYSKI, którą znajdziesz tuż pod zdjęciem zespołu.

niedziela, 11 stycznia 2015

Słownik: Funkcje w zespole

W przypadku zespołów k-popowych każdy z członków ma przypisaną funkcję - czasami jest to traktowane luźno, a czasami zespoły rzeczywiście trzymają się wcześniej ustalonego podziału obowiązków. Wytwórnie zazwyczaj umieszczają takie informacje w profilach artystów, którzy mają zadebiutować -  tuż obok daty urodzenia i grupy krwi. 

Lider - często jest to najstarsza osoba w zespole lub taka, która odznacza sie szczególnymi predyspozycjami do pełnienia tej funkcji. Lider jest reprezentantem grupy na polach oficjalnych - już od treningu przed debiutem odpowiada za wszystkich członków i ponosi największe konsekwencje wszystkich ewentualnych niepowodzeń na tym etapie. Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje się zarządzaniem grupy od jej wnętrza, ma pierwszeństwo w wygłaszaniu wszelakich przemówień etc.
Od lewej: G-Dragon (BIGBANG), Taeyeon (SNSD), Rap Monster (BTS), Chorong (A-Pink)


Główny wokal / prowadzący wokal - to stanowisko zależne od talentu i umiejętności śpiewania. Osoby, którym w profilu wpisano taką funkcję, zazwyczaj dysponują mocnym głosem, a także potrafią efektownie i dobrze technicznie z niego skorzystać. Różnica między "głównym" a "prowadzącym" wokalistą zasadniczo nie istnieje (tak samo jest w przypadku raperów); sami idole mówią, że nie wiedzą, czym obie funkcje się różnią. 
Od lewej: Choa (AOA), Changmin (2AM), Yeeun (Wonder Girls), Jonghyun (SHINee)

Wokal - tutaj spektrum osób mogących zasłużyć na taką etykietkę, jest szerokie. Są to idole obdarzeni dobrym głosem, którzy nieco kuleją techniczie lub po prostu zespół był zbyt duży, żeby dawać kolejnej osobie tytuł "prowadzącego wokalisty". Również ci, którzy są przeciętni, ale nie fałszują, dostają to stanowisko - a na sam koniec ci, którzy śpiewają kiepsko lub bardzo kiepsko, a w grupie znaleźli się głównie po to, żeby dowyglądać.
Od lewej: Kyungri (Nine Muses), Hongbin (Vixx), Seulgi (Red Velvet), Kiseop (U-KISS)

Główny raper / prowadzący raper - tak, jak w przypadku głównego wokalisty, to osoba, która posiada największe umiejętności w swojej dziedzinie. Niektórzy prowadzący raperzy nigdy nie robią nic innego poza tym, co przewiduje w swoim zakresie ich funkcja, ale często są również utalentowani wokalnie lub tanecznie i dostają także drobne (lub większe) partie tego typu.
Od lewej: Dongwoon (Infinite), CL (2NE1), Zico (Block B), Miryo (Brown Eyed Girls)

Raper - czyli to samo, co wyżej, tylko na mniejszą skalę. Osoby z tym tytułem często pełnią jeszcze inną funkcję - np. wokalisty lub tancerza. Niestety, czasami raperami zostają również niezbyt utalentowani wokalni idole, od których publika automatycznie nie będzie wymagać nie wiadomo jakich zdolności w śpiewaniu...
Od lewej: UEE (After School),  Heechul (Super Junior), Noeul (Rainbow), Himchan (B.A.P)

Główny tancerz - to po prostu osoba, która najlepiej tańczy. Wykonuje najtrudniejsze elementy choreografii (np. tak zwane 'dance break') i często jest w jej centrum. Zazwyczaj poza tą funkcją zajmuje się dodatkowo czymś innym. 
Od lewej: Seunghoon (WINNER), Victoria (f(x)), Kai (EXO-K), Yooyoung (Hello Venus)

Visual - funkcja przeznaczona dla osób, które oprócz śpiewania i tańczenia, mają także zawsze wyglądać dobrze - na okładkach, w wywiadach, sesjach zdjęciowych. Są twarzami zespołu, zazwyczaj odpowiadają typowym kanonom piękna w Korei i niezależnie od sytuacji są modnie i ciekawie ubrani. Reprezentują swoją osobą ogólny styl grupy. 
Od lewej: Hyuna (4Minute), Chunji (TEEN TOP), Jiyeon (T-Ara), Minhyuk (BToB)

Maknae - najmłodsza osoba w danym zespole. Kiedyś miał być słodką istotką (fani oburzali się swego czasu np. tym, że Minzy jest zbyt seksowna jak na maknae), odpowiedzialnym za odpowiednią dawkę aegyo - obecnie kanon uległ zmianie i nie ma sprecyzowanego stylu, jaki powinien prezentować sobą maknae. 
Od lewej: Minwoo (Boyfriend), Hyeri (Girl's Day), Ren (NU'EST), Hwasa (Mamamoo)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy