PRZYJMIEMY NOWE OSOBY!

Znajdujesz się na blogu, który w całości poświęcony jest pięknemu azjatyckiemu krajowi - Korei Południowej. Jeśli interesujesz się tym krajem oraz muzyką, jaką się w nim tworzy - jesteś we właściwym miejscu.

Jeżeli zauważyłeś, że jakiś teledysk nie został dodany lub w jakiejś dyskografii są braki - napisz nam o tym w PRZYPOMINAJCE, a my postaramy się jak najszybciej to poprawić. Zanim jednak napiszesz - sprawdź, czy dany klip nie jest już dodany w zakładce JAPOŃSKIE TELEDYSKI, którą znajdziesz tuż pod zdjęciem zespołu.

czwartek, 24 grudnia 2015

Boże Narodzenie w Korei

[Grafika: kadr z MV United Cube "Christmas Song" - https://www.youtube.com/watch?v=VVq9I3_FP7I]

Korea Południowa jest jednym z krajów azjatyckich, gdzie odsetek chrześcijan jest największy - to około 25-30 % całej populacji kraju. Z tego powodu Boże Narodzenie obchodzi się tam jako jedno z oficjalnych świąt - co oznacza z kolei czas wolny od pracy i szkoły. 

Pomimo tego, że religia jest taka sama, zwyczaje i ceremonie związane z koreańskim Bożym Narodzeniem są w pewnym stopniu odmienne niż te, które znamy z własnej tradycji. Jedną z cech wspólnych są wszechobecne świąteczne dekoracje - kościoły, sklepy, a czasami również domy toną w różnokolorowych lampkach i plastikowych ozdobach. Dzieci czekają na Świętego Mikołaja, dorośli ukradkiem podrzucają kolorowe prezenty pod błyszczącą od lampek choinkę, w radio słychać kolędy i świąteczne piosenki. Brzmi całkiem znajomo, prawda? Kościoły odprawiają także wszystkie niezbędne msze i ceremonie, na które coraz częściej przychodzą również osoby religijnie wcale nie związane z religią, której są to elementy. Ludzie wysyłają sobie kartki ze spokojnymi, obsypanymi śniegiem krajobrazami, telewizja bombarduje oglądających filmami o reniferach, Mikołajach i wszystkim, co można powiązać z tym świętem. A więc co z różnicami?
Przede wszystkim, Boże Narodzenie to relatywnie nowe wydarzenie dla Koreańczyków - bo zaadaptowane z kultury europejskiej i amerykańskiej. O wiele ważniejszym świętem jest tam np. Nowy Rok, który obchodzony jest o wiele huczniej. To wtedy odbywają się zazwyczaj wielkie rodzinne spotkania; wigilię spędza się raczej w wąskim gronie. Kolacja również nie przypomina tej, którą my przygotowujemy każdego roku - karp i uszka w barszczu? A może po prostu tradycyjne koreańskie potrawy, takie jak grillowana wołowina (bulgogi) lub kimchi? Bardzo popularne są również specjalne ciasta na bazie biszkoptu, udekorowane białym kremem i lukrowymi ozdobami w kształcie bałwanków, napisów "Merry Christmas" i czego tylko dusza zapragnie! 

Co ciekawe, również osoby nie wyznające chrześcijaństwa biorą udział w wielkim świątecznym szaleństwie (które w Korei Południowej wcale nie jest aż tak gorączkowe, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy chociażby u nas!). To okazja - zwłaszcza dla par - do wspólnego spędzenia czasu i wymienienia prezentów. Najpopularniejszym natomiast podarunkiem są... pieniądze - jeżeli jednak Koreańczycy decydują się na bardziej materialny upominek, zazwyczaj ma on dodatkowo symboliczne znaczenie.

[Grafika: kadr z MV United Cube "Christmas Song" - https://www.youtube.com/watch?v=VVq9I3_FP7I]

Co natomiast słychać w tym czasie tutaj? Przede wszystkim, mniej lub bardziej dyskretny brzęk dzwonków w podkładach piosenek! Pora wskoczyć w kusy strój śnieżynki, założyć rogi renifera i dzielnie pozować z choinkowymi lampkami - zaczął się nowy sezon. Chociażby jeszcze niektórzy idole pląsali w halloweenowych kreacjach, pora zamieść wampiry pod dywan. Trzeba przynieść na scenę trochę koloru (w postaci wełnianych swetrów) i odpowiedniego do pory roku nastroju! 

Cóż, w przemyśle muzycznym dzieje się naprawdę wiele, bo święta są bardzo nośnym, dobrze sprzedającym się tematem. Wytwórnie prześcigają się w wypuszczaniu specjalnych albumów - często łączących wszystkich swoich artystów - a programy rozrywkowe wypuszczają specjalne bożonarodzeniowe odcinki. Każdy grudzień i listopad wypełnione są świątecznymi lub semi-świątecznymi piosenkami. Wszystkie chwyty dozwolone, choć dominują czapki Świętego Mikołaja, renifery i śnieg (mnóstwo śniegu!). Również stylistyka kawałków wypuszczanych w tym okresie jest bardzo zróżnicowana; od żywych piosenek a'la Mariah Carey (i wszyscy dobrze wiemy, co), przez wesołe choinki od Crayon Pop, aż do wzruszających, wolnych ballad - każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu Boże Narodzenie jest tylko raz do roku...

Specjalnie z okazji świąt przygotowaliśmy dla Was specjalną bożonarodzeniową playlistę najpopularniejszych piosenek w zimowym klimacie! Słyszycie już dzwonki przy saniach Mikołaja? 

PLAYLISTA

#1. United Cube - 'Christmas Song'


#2. JYP Nation - 'This Christmas'


#3. Starship Planet - 'Snow Candy'


#4. SM Town - 'Santa U Are The One'


#5. Star Empire - 'Shooting Star'


#6. Orange Caramel & NU'EST - 'Dashing Trough The Snow In High Heels'


#7. EXO - 'Miracles In December'


#8. Infinite - 'White Confession (Lately)'


#9. Crayon Pop - 'Lonely Christmas'


#10. Park Hyo Shin, Sung Shi Kyung, Seo In Guk & VIXX - 'Jelly Christmas'


#11. Sunny Hill - 'Goodbye To Romance'


#12. TTS - 'Dear Santa'


#13. After School - 'Love Love Love'


#14. Teen Top - 'Snow Kiss'


#15. BESTie - 'Zzang Christmas'


#16. GOT7 - 'Confession Song'


#17. Ailee - 'My Grown Up Christmas List'


#18. Roy Kim - 'It's Christmas Day'


#19. CN Blue & Juniel - 'Love Falls'


#20. Park Bom & Lee Hi - 'All I Want For Christmas Is You'Strony, którymi wspierałam się przy pisaniu artykułu - znajdziecie na nich więcej informacji dotyczących koreańskiego Bożego Narodzenia:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Obserwatorzy