PRZYJMIEMY NOWE OSOBY!

Znajdujesz się na blogu, który w całości poświęcony jest pięknemu azjatyckiemu krajowi - Korei Południowej. Jeśli interesujesz się tym krajem oraz muzyką, jaką się w nim tworzy - jesteś we właściwym miejscu.

Jeżeli zauważyłeś, że jakiś teledysk nie został dodany lub w jakiejś dyskografii są braki - napisz nam o tym w PRZYPOMINAJCE, a my postaramy się jak najszybciej to poprawić. Zanim jednak napiszesz - sprawdź, czy dany klip nie jest już dodany w zakładce JAPOŃSKIE TELEDYSKI, którą znajdziesz tuż pod zdjęciem zespołu.

niedziela, 24 maja 2015

Recenzja: SHINee - View

Cały rok 2014 był dla SHINee rokiem niewracania na scenę - czemu w zasadzie się nie dziwię, skoro w 2013 ledwie z niej schodzili. Solowo pokazywali się Taemin, a później Jonghyun, a teraz znów nadszedł czas na comeback. Jest pełny (i świetny) album, i jest, co oczywiste, piosenka promująca. Czyli 'View'.
Kawałek od momentu wydania wzbudzał... mieszane uczucia publiki, co zdążyłam zauważyć. Zachwytów jako takich nie ma; albo się podoba, albo jest oceniany jako słaby, nie w stylu SHINee, whatever. Zarzuty z jednej strony rozumiem, ale z drugiej - nie, jednak wcale nie. Może dlatego, że zwyczajnie lubię tą piosenkę (a cały album jeszcze bardziej)? Nie trudno jest zauważyć obecnej w popie tendencji do zastępowania refrenu chwytliwym hookiem. To dzieje się wszędzie - bo z niejasnych dla mnie powodów łatwo to sprzedać. W k-popie wychodzi raz lepiej, raz gorzej (SNSD), ale mimo wszystko, SHINee broni temat. Jeżeli chodzi o moje zdanie, wydają najlepszy materiał z całej wytwórni, niezależnie od tego, z czym wracają. A mówiąc o tym, w czym wypadają najlepiej - są to zdecydowanie inspiracje latami 80/90. Kupują mnie tym praktycznie od zawsze, bo to po prostu brzmienia, które lubię. 'View' jest całkiem nowoczesną piosenką, chociaż nie do końca. Nie ma tutaj czystej elektroniki, nie widzę tego kawałka także jako kompletnie klubowego. Niejako wpisuje sie w styl zespołu i od razu wiadomo, kto to śpiewa. Wolę, żeby ich materiał był za każdym razem nowy, niż gdyby mieli - jak Super Junior - przez kilka lat występować z kolejnymi wariacjami największego hitu. Nawet, jeśli nie zawsze wychodzi świetnie, jest przynajmniej dobrze. SHINee nie potrafią mnie rozczarować. 
Teledysk jest dobry. Zarzuty, że niskobudżetowy, że na szybko, przemilczę (bo mogę). Podoba mi się w nim przygaszona kolorystyka, oldschoolowe stylizacje i ogólna dynamika ujęć. Mówiąc szczerze, czekałam na coś takiego od SHINee - zawsze mają zachwycająco alternatywne zdjęcia promujące, photobooki po prostu rzucają na kolana, a z klipu wychodzi... klasyka SM. Teraz w końcu mam ten klimat w ruchu! Żadnej ostrości, miękkie krawędzie, ujęcia jak z filmu spoza głównego nurtu... rozumiem, że to może nie przypaść do gustu. Akurat trafia w moją estetykę, i wszystko w tym temacie. Wygląda świeżo, lekko, jak "I Swear" SISTAR (a ten klip uważam za jeden z lepszych w karierze dziewczyn, nawiasem mówiąc). Nic dodać, bardzo niewiele ująć. 
Reasumując, podsumowując, i  wykorzystując inne zwroty z gimnazjalnych rozprawek - 'View' to piosenka, którą polecam - ale nie biorę odpowiedzialności za ewentualne niepolubienie. Nie każdemu przypadnie do gustu ten posmak lat osiemdziesiątych, co jest przecież w porządku. Nie trzeba być fanem wszystkiego, co wyda dany zespół, nawet, jeśli to ten ulubiony...

2 komentarze:

  1. Mi osobiście się wydaje, że piosenka jest całkowicie w stylu chłopaków, a jednocześnie czuć ten powiew świeżości, a nie odgrzewanych kotletów. Fakt faktem, nie każdego porwie do tańca czy nie wpadnie w ucho, ale ja osobiście nie mogę przestać tego słuchać ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie rozumiem ludzi mówiących, że to nie jest styl SHINee. Podobno jest to RnB. A przecież SHINee z RnB debiutowało i wszyscy Replay uwielbiają! To jest taki jakby powrót do tego głównego konceptu muzycznego, a ludzie mówią, że to nie jest styl SHINee. No jak, no? ;3; Jjong jak zawsze postarał się ze słowami. SM stanęło na wysokości zadania i wreszcie dało nam piękne MV. Cały album - jak to u SHINee bywa - pełen perełek, a nie, że singiel dobry, reszta wiadomo do czego. SHINee to nie jest nowy zespół, chłopaki to nie są nastolatki tylko już mężczyźni, jak tu żądać od nich czegoś bardziej... komercyjnego? Uroczego? Dla pokolenia bandy nastolatek? Od początku uderzali do nun, większość fanów jest w ich wieku albo starsze, więc to chyba im powinny się najbardziej podobać albumy, nie? XD Więc klimaty ideolo~! xD Już się nie mogę doczekać przesyłki z albumem u mych drzwi...
    Taaak. Shawol przyszedł, Shawol się wypowiedział i no tyle. xD

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy